Tranšej

Loňské ztráty na citrusech,které zmrzly přes zimu a škůdci řádící na citrusech zimujících v teplém zimování,nás donutily vážně uvažovat o vybudování tranšeje pro citrusové rostliny.V předchozích letech to byly jen úvahy a porovnávání kladů a záporů tohoto drsného způsobu zimování a teprve ztracené rostliny nás definitivně přesvědčily,zkusit to.Teorie jsme znali dost z dosavadních článků tranšejích.Také zimování ve studeném skleníku minulé zimy nám ukázalo co dokáže vlhká zima.Vybrané místo pro tranšej leží na prosluněném místě na jižním až jihovýchodním svahu,který je v letní části roku výrazně přehříván.V zimní části roku za jasných dní zde i v krátkém zimním dni značnou část dne svítí slunce a koncem zimy zde sníh mizí velice brzy.Vzhledem k tomu,že není jistota,zda-li bude tranšej "fungovat" ,resp. jestli rostliny vydrží dlouhý studený pobyt ve vlhké jámě,je tranšej menší,vnitřek trochu odbitý s dobrou vrchní izolací,možností větrání.Průměrná hloubka je 150 cm vylučuje promrznutí.Nadzemní střešní část zabírá 10% výšky tranšeje.Délka kolem 3 metrů,šířka do metru,dole užší.Pokusné zimované rostliny jsou zatím(na jedné z fotek)  mandarina unshiu Miagawa na trifoilátě,semenáč kalamondinu,semenáč pomeranče.Další odvážlivci přibudu do začátku zimy..

vyměřování na svahu a hledání místa se správným sklonem to je to správné místo,jde se na věc mokrá zemina váží metráky pro dnešek stačí den druhý,konečná hloubka tranšeje den třetí poslední den

Počátek zimy (23.11-6.12.)Venkovní min.-max. teplota -14 st,+7 st,tranšej min.-max. -1 st.+7 st. 7.12-10.1. 2011 venkovní min.-max. teploty -13 + 4,5 stupně,tranšej min.-max 0,5+3,5 st                 11.1. - 28.1. 2011 venku -10 až +6 st , tranšej 0+4 stupně s různým větráním.Závěr zimy s holomrazy a mikro věráním se projevil minimem teploty v tranšeji za celou zimu -3 stupně.Maximální teploty až +10 stupňů.Nic z rostlin nezmrzlo,jen dle očekávání působila největší těžkosti vlhkost a plísně.Zima 2011 - 2012 Do tranšeje umístěny citroníky na podnožích Citrumela a Carriza s mandarinou unshiu,která zde zimovala již minulou zimu.Jeden z roubovanců i s menšími plody z letního kvetení.Zdálo se,že tranšej nebude ani potřeba,ale koncem ledna po sněhových přívalech uhodily tuhé mrazy,které zcela zasypaly zimoviště pod zemí.Po zesílení mrazů,zaházena mezera ve sněhu,kterou unikal teplejší vzduch z tranšeje.Po odbourání sněhových spoust koncem února otevřena tranšej a rostliny přeneseny do skleníku.Všechny rostliny v pořádku,ani plody neopadaly,jen některé části rostlin s plísní byly ostříhány,nebo opláchnuty vodou,jiné části rostlin netknuté-zelené,ač vše bylo postříkáno přípravkem proti plísni.Zima 2012 - 13 byla místo tranšeje vyzkoušena na zimování garáž,kde není takový tlak vlhka s plísněmi.Ukázalo se,že rostliny zde zimují úplně v pohodě,pouze při delších mrazech garáž promrzá a bylo potřeba lehce přitopit,aby teplota nešla hlouběji pod nulu.Při mrazech v lednu,kdy nočně - denní teploty byly často v intervalu -10 -7,promrzla půda v květnících a ani přitápění nepomohlo dostat teplotu výše nad nulu.Stačilo krátké oteplení a bezmrazé teploty vše stabilizovaly.Dlouhá zima na jaře 2013 byla skvělou možností vyzkoušet garáž a co vydrží citrusy téměř ve tmě.Ač v garáži slabě mrzlo i za silných mrazů během března,topit už nebylo třeba.Poslední citrusy byly ze tmy vyneseny 10.dubna,po více než 4 měsících,bez opadaných listů,jak byly na konci listopadu uklizeny.Čas ukáže,jak se jim bude během roku dařit.